Elszólta magát Von der Leyen: már nem féltik annyira a demokráciát és dátumot is tudnának Ukrajna EU-s csatlakozására (Videó)

Láthatóan nem féltik a demokráciát Von der Leyenék, ha arról van szó, hogy Ukrajnát minél előbb beerőltessék az EU-ba.

Négynapos plenáris ülés kezdődik, Ukrajna, a kongói üldözött keresztények és sok más téma kapcsán is heves összecsapás várható.
Ma kezdetét veszi az Európai Parlament áprilisi plenáris ülése, amely során a képviselők számos fontos és érzékeny kérdésről vitáznak. A napi napirenden szereplő témák között kiemelt figyelmet kap Ukrajna, a kongói keresztények helyzete és az európai biztonság, de a szociális jogok, a transzeurópai közlekedési hálózat fejlesztése, valamint az Európai Unió kül- és biztonságpolitikája is terítékre kerül.
Az ülésen várhatóan szó esik majd a legújabb jogszabályi változásokról Magyarországon, amelyek jelentős hatással vannak az alapvető jogokra.
A képviselők vitatni fogják, hogy a Pride betiltása hogyan befolyásolja a polgári szabadságjogokat és milyen következményekkel járnak az uniós értékek védelmére.
Ukrajna támogatása és a háború következményei
A háború folytatódása és annak geopolitikai következményei központi téma lesz az ülés során. Az ukrán helyzetet, a harcok folytatódását és a háborús bűnöket érintő viták élénkülni fognak. Az Európai Parlamentben külön figyelmet kap Ukrajna jövőbeli uniós csatlakozása és a háborúban való részvétel következményei. Az Ukrajnának nyújtott támogatás, a fegyverkezési segélyek és az orosz agresszió elleni fellépés kérdései valószínűleg éles vitákat váltanak ki a parlamenti frakciók között.
A kongói keresztények helyzete és emberi jogi kérdések
Egy másik érzékeny téma, amely szintén a plenáris ülés középpontjában áll, a Kongóban élő keresztények üldöztetése és az ottani emberi jogi helyzet. A kongói vallásüldözés és a politikai instabilitás továbbra is aggodalomra ad okot, és a parlament képviselői várhatóan sürgetni fogják az EU-t, hogy fokozza humanitárius és diplomáciai erőfeszítéseit a keresztény közösségek védelme érdekében. A témához kapcsolódóan kérdések merülnek fel a felelősségvállalásról és az EU szerepvállalásáról a helyi konfliktusok kezelésében.
Szociális jogok és a transzeurópai közlekedési hálózat fejlesztése
A szociális Európa megerősítése és az emberek jogainak védelme szintén kiemelt téma lesz az ülésen. Az Európai Parlament folytatja a szociális jogok védelmét célzó törvények finomhangolását, amelyek a munkavállalói jogokat, az oktatás és egészségügy biztosítását, valamint a szegénység elleni küzdelmet érintik. Ezzel párhuzamosan a transzeurópai közlekedési infrastruktúra fejlesztésének kérdése is napirendre kerül, mivel a fenntartható és hatékony közlekedési hálózat kiépítése alapvető az európai gazdaság és a környezetvédelem szempontjából.
Európai Unió kül- és biztonságpolitikája
Végezetül a plenáris ülés egyik legfontosabb témája az EU kül- és biztonságpolitikája lesz. A képviselők várhatóan vitatni fogják az EU jelenlegi és jövőbeli szerepét a nemzetközi diplomáciában, különös tekintettel a közép- és kelet-európai térségre, valamint az EU védelmi politikájának megerősítésére. A biztonságpolitikai kérdések mellett a globális gazdasági és politikai hatások, valamint az EU és más nagyhatalmak közötti kapcsolatok is központi szerepet kapnak majd.
Ezt is ajánljuk a témában
Láthatóan nem féltik a demokráciát Von der Leyenék, ha arról van szó, hogy Ukrajnát minél előbb beerőltessék az EU-ba.
Nyitókép: Dursun Aydemir / AFP